Sluka svenska

Serien ”Sluka svenska!” riktar sig till elever som läser svenska som andraspråk på låg- och mellanstadiet. Innehållet fokuserar på hörförståelse och berättande, och består av noggrant utvalda böcker för målgruppen. Att ta del av berättelser som man kan relatera till och identifiera sig med stärker elevernas kunskap i språket och öppnar vägen för eget läsande och berättande.

Sluka svenska är inlästa böcker i radioformat. Först ut är Fröken Spöke av Kerstin Lundberg Hahn och snart kommer Om jag får stanna av Kajsa Gordon. Efter hand kommer serien växa med fler titlar. sju olika böcker är planerade. Några titlar passar 4-6 och några passar 1-3

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s