Dinosauriernas tid

Spåren av dinosauriernas tid – Det är svårt att tro det – men dinosaurier har vandrat runt i det som nu är Sverige. Vi beger oss ungefär 80 miljoner år tillbaka i tiden. Det var varmt, ungefär som vid medelhavet men fuktigt och med en frodig grönska. Ett grunt hav bredde ut sig i Skåne med öar – och det är här spåren av jätteödlorna och dinosaurierna finns.

I havet simmade hajar och svanhalsödlor – men värst var mosasaurien. Den var ett mellanting mellan ödla och krokodil. De var skickliga jägare med skräckinjagande gap med långa skarpslipade tänder.

I ungefär 25 miljoner år varade mosasauriernas marina herravälde. Sedan försvann de under samma mystiska omständigheter som dinosaurierna. För 65 miljoner år inträffade något som fick evolutionen att slå in på en ny kurs.

Vad är evolution? Hur blev dinosaurier fåglar? Hur såg det ut i det som nu är Sverige för 80 miljoner år sedan? Det får vi svar på i den här filmen.

Filmen passar från år 3 och uppåt. Här hittar du en lektionsplanering

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s