Nordiska sagoberättare

I serien om våra nordiska sagoberättare har du tidigare kunnat lära dig mer om Tove Jansson från Finland och H.C. Andersen från Danmark. Nu finns en film om norska Thorbjörn Egner. Du har säkert hört sagor som ”Karius och Baktus”, ”Klas Klättermus” eller ”Folk och rövare i Kamomilla stad”? De är historier skrivna av Thorbjörn Egner! I filmen får du lära dig mer om Thorbjörns liv och vad han har lämnat efter sig.

”Det är kul att se en författare och vad är det för böcker han har skrivit. Man förstår allt vad de säger. Vi vill läsa de där böckerna!”
– Lågstadieelever

”En trevlig och tydlig film! Lätt att förstå och lagom lång.”
– Lärare, årskurs 1 – 3

Ur Lgr11, det centrala innehållet för ämnet svenska i år 1-3:

– Berättande texter och poetiska texter för barn från olika tider och skilda delar av världen. Texter i form av rim, ramsor, sånger, bilderböcker, kapitelböcker, lyrik, dramatik, sagor och myter. Berättande och poetiska texter som belyser människors upplevelser och erfarenheter.
– Några skönlitterära barnboksförfattare och illustratörer.

Ur Lgr11, det centrala innehållet för ämnet svenska i år 1-3:

– Berättande texter och poetiska texter för barn och unga från olika tider, från Sverige, Norden och övriga världen. Texter i form av skönlitteratur, lyrik, dramatik, sagor och myter som belyser människors villkor och identitets- och livsfrågor.
– Några skönlitterärt betydelsefulla barn- och ungdomsboksförfattare och deras verk.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s