Straight outta Compton

I musikundervisningen ingår att elever ska ”utveckla sina kunskaper om och förståelse för olika musikkulturer” och nu finns filmen Straight outta Compton som berättar om Hiphop-gruppen N.W.A. Filmen ger en bild av uppstarten av musikgenren hip hop och hela den kulturen som står bakom den.

N.W.A. startades i mitten av 1980-talet i stadsdelen Compton i Los Angeles. Gruppen – som bl a bestod Dr. Dre, Eazy E och Ice Cube – brukar beskrivas som en av de första gangsta rap-grupperna. Filmen skildrar gruppens bildande, uppgång och splittring. Men även samhällsklimatet och de sociala förhållanden som rådde då gangsta rap tog avstamp som en ny sorts protestmusik. En musikgenre som blev enormt inflytelserik över hela världen och som rönte stora framgångar men som av många också ansågs vara ytterst kontroversiell…

Är du intresserad av att visa fem om andra artister eller musikgenrer, kan jag rekommendera till exempel AMY, Sonita, Jag är inte beredd att dö än ,  8 mile  och kanske även We are your friends

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s