Bella loggar in

Programledaren Bella Junior träffar kända influerare och lär sig hur man ska göra för att lyckas och bli stor i sociala medier. Hon tar också reda på hur man tänker smart och kritiskt kring det man konsumerar i sociala medier. Vad är tillåtet när det gäller reklam och samarbeten? Hur får man använda musik och bilder och hur man känner man igen en fejknyhet.

I varje avsnitt av Bella loggar in träffar Bella en influencer som hon umgås med under en dag. Hon utsätter dem för utmaningar och de delar med sig av sina bästa tips för att nå ut i sociala medier.

Det här är en serie som har år 7-9 som målgrupp och möter de eleverna på exakt rätt nivå och med rätt vinkling. Det handlar om sånt som engagerar dem och berör. Låt programmen, som är ca 15 minuter långa,  bli en  uppstart till diskussioner i klassrummet om att finnas ”online”. Vad är ok att lägga ut, på mig, på andra? Vad gäller juridiskt? Vad behöver man tänka på? Hur bemöter vi varandra på nätet kontra IRL?

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s