Det vita folket

Det vita folket är en hyllad film regisserad av Lisa Aschan som tidigare är känd för sin debutfilm Apflickorna, som handlade om en en maktkamp mellan två tjejer. Det vita folket handlar istället om Alex som grips på gatan utanför mataffären och förs till ett underjordiskt fängelse där människor hålls inlåsta i väntan på deportation. Där är Viktoria chef och styr med järnhand. Från sekunden Alex anländer är hon fast besluten att rymma. Kosta vad det kosta vill.

I Det vita folket från 2015 riktar Aschan skoningslös kritik mot Migrationsverket och svensk flyktingpolitik. I förberedelserna till filmen tillbringade regissören ett och ett halvt år på en flyktingförläggning i Märsta.

Kanske vill du fördjupa elevernas kunskaper om vår flyktingpolitik i samband med den här filmen, då finns till exempel följande filmer att välja på:

Förvaret
#MinFlykt
Moderland
Sverige ett invandrarland
Hur blir man svensk?
Välkomna nästan allihopa

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s