The Great Debaters

Filmen The Great Debaters är baserad på den sanna historien om Melvin B Tolson, en professor på Wiley College 1935. I en tid av rasism inspirerade han studenterna till att vilja vara med i skolans debattlag som blev ett av de första att debattera mot ett lag med vita studenter. Man får lära känna de olika lagmedlemmarna och följa deras väg till debattfinalen.

Filmen ger en fördjupad bild över hur det var att vara afroamerikan i första delen av 1900talet och kan även ge härlig inspiration till retorikens värld. Man imponeras över vilken talets gåva ungdomarna har och det är ju en förmåga som lyfts fram i dagens läroplan också.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s