Antirasistiska Filmdagar i Helsingborg

Vecka 6 är det återigen dags för  ANTIRASISTISKA FILMDAGAR I HELSINGBORG

Antirasistiska Filmdagar, ARF, är en religiöst och politiskt obunden verksamhet som arrangeras i Helsingborg sedan 2013. ARF vill synliggöra och väcka debatt kring frågor rörande rasism, främlingsfientlighet, diskriminering och demokrati.

Du kan kostnadsfritt boka in dig och dina elever på filmerna som presenteras här:

Måndag 5/2

Kl 9.00-11.20 Till och med regnet/También la lluvia. (från 15 år)
Visningen sker i samarbete med Latinamerika i Fokus.

Den hängivne idealisten Sebastián ska göra en film om spanjorernas kolonisation av Amerika och om det fruktansvärda våld som mötte ursprungsbefolkningen som gjorde motstånd. Producenten Costa bryr sig om bara om att filmen blir klar i tid och håller budgeten. Costa bestämmer att de ska filma i Bolivia, där det är billigast och mest “indianskt“ av alla latinamerikanska länder. Samtidigt som inspelningen pågår så ökar oron bland befolkningen, då stadens vatten säljs ut till ett utländskt företag. Våldet trappas upp för att till slut explodera i det som kommit att kallas det bolivianska vattenkriget – ett krig som utspelades i april 2000.
Läs mer om filmvisningen  och boka dina platser här.

Kl 13.00-15.00 Antifascisterna. (från 15 år)

Ett lågintensivt krig utkämpas på Europas gator och udden riktas mot fascismen. Få en unik inblick i en annars sluten värld och möt de aktivister i Grekland och Sverige som kallar sig antifascister.
Läs mer om filmvisningen och boka dina platser här.

Onsdag 7/2

Kl 9.00-11.15 Die Welle. (från 15 år)

En lärare genomför ett kontroversiellt experiment i sin gymnasieklass, med syfte att få eleverna att förstå de mörka mekanismerna bakom nazismen och andra totalitära krafter. Men det oskyldiga försöket förvandlas snabbt till en okontrollerbar rörelse och plötsligt tar våldet överhanden. Die Welle bygger vidare på en verklig och omtalad tragedi som ägde rum i en skolklass i Kalifornien, 1967.
Läs mer om filmvisningen och boka dina platser här.

Kl 13.00-15.15 Die Welle. (från 15 år)
Läs mer om filmvisningen och boka dina platser här.

Alla filmer finns på adbhelsingborg.se/kalender/arf.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s