The Swedish Theory of Love

I februari 1972 samlades en grupp svenska politiker för att tillsammans skapa en ny framtidsvision. Med drivkraften att utmana traditionella samhällsstrukturer utformades ett nytt mål om ett samhälle av autonoma individer. Ett manifest skrevs, där det fastslogs att ingen medborgare ska vara beroende av en annan. Fyrtio år senare är Sverige världens ensammaste land. Vi toppar den internationella statistiken både vad gäller människor som lever och människor som dör ensamstående.

The Swedish Theory of Love ämnar att föra den skandinaviska perfektionens sprickor och brister till ytan, för att närmare granska baksidan av vårt moderna leverne. Kontroversiella teorier om att orsaken till ensamhet i Sverige skulle vara vår välfärd. Granska filmarens vinkel! Hur bygger han sin argumentation? Har han några bevis för sin tes?

Jämför gärna olika röster om filmen här:

Sveriges radio”Inga vidare teorier om svensk kärlek i Erik Gandinis nya film”

Sydsvenskan”Ensammast i världen”

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s