Det lilla världslöftet

Det Lilla Världslöftet (originaltitel ”Little Earth Charter”) är en animerad film för yngre barn, som bygger på Earth Charter.
Earth Charter är en deklaration med grundläggande principer som definierar ett rättvist, hållbart och fredligt samhälle. Den används av UNESCO samt stöds av organisationer, företag och regeringar världen över.
”Det Lilla Världslöftet” förmedlar åtta principer på ett förenklat och roligt sätt, med hjälp av de animerade figurerna Jorden och Rosie som sjunger och berättar för barnen om hur man ska leva för att ta hand om varandra och om vår planet.
Filmen syftar till att hjälpa lärare att förmedla dessa universella regler till barn redan i unga år. Filmen har blivit uppmärksammad av en rad olika organisationer och länder och finns översatt till tio språk. Filmen är uppdelad i åtta delar, 5 minuter per del:

  1. Liv
  2. Samhörighet
  3. Familjen
  4. Historien
  5. Jorden
  6. Fred
  7. Kärlek
  8. Framtiden

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s