Sluta tafsa

Sluta tafsa – Varje dag utsätts tjejer för kränkningar i det offentliga rummet. Attityderna till sex har förändrats och en del ungdomar vet eller förstår inte var gränserna går. Främst när det gäller unga kvinnors rätt till sin egen kropp, men också unga killars tro att det är ok att ta på tjejer utan tillåtelse.

Filmen skapades redan 2016, men är så klart högaktuell nu i med metod-kampanjen.

Kunskap & Upplevelse som skapat filmen var inbjudna till Riksdagen, torsdag 14 december, för att visa filmen Sluta tafsa.
Publiken bestod av manliga och kvinnliga riksdagsmän samt representanter för olika intresseorganisationer.

Filmen blev mycket uppskattad och efter visningen fanns plats för frågor och debatt med anledning av metoo och den aktuella filmens roll i undervisningen. Auditoriet var fascinerade av filmens vittnesmål och diskussionen, under ledning av K&U:s Roger Persson, om metoo och vad samhället kan göra för att effekterna av uppropet inte ska klinga av. Bland andra Monica Green (från FN-organet UN Women) hävdade att attityder och beteenden måste diskuteras även i skolan för att en förändring skall bli bestående.

En studiehandledning finns till filmen

Filmen kopplar så klart till Lgr11 och Gy11 genom att ta upp vår värdegrund bland annat.

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s