Korrosion

Järn använder vi som standardmaterial vid byggnationer, i maskiner, redskap och vardagsprodukter. Men när järn utsätts för luft och fukt påbörjas en spontan kemisk reaktion som förvandlar järnet till rostflagor.

I det här programmet – Korrosion –  undersöker vi varför det händer. Vi tittar närmare på den kemiska process som ligger bakom samt hur korrosion ser olika ut i olika miljöer. Vi får även se exempel på olika metoder som används för att skydda föremål av järn mot korrosion. Passar bra för år 7-9.

Kopplar till det centrala innehållet för år 7-9 för ämnet Kemi i Lgr11.

Programmet har kapitel för lättare navigering:
1.Korrosion av järn och stål
2.Korrosion av andra metaller
3.Faktorer som påverkar korrosionshastigheten
4.Korrosionsskydd ytbeläggningar
5.Elektrokemiskt korrosionsskydd
6.Järnkretsloppet

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s