Filmer om julen

Nisse och jultraditionerna – 10-åriga Maja ska fira jul tillsammans med sin pappa Robert. Maja har många frågor om julen, men pappa är så upptagen med alla förberedelser som hör julen till. Då visar det sig att det i deras lägenhet bor en liten hustomte som heter Nisse. Nisse kan allt om julen! Nisse äter egentligen bara snöflingor, men det betyder inte att han är okunnig när det kommer till julmatens historia. Nisse kan ju allt, vilket han gärna skryter om, så han passar på att gå igenom även pepparkakans historia och hur det kommer sig att vi tittar på Kalle Anka varenda jul.

Det finns nu fyra klipp, på cs 5 minuter var, om julen som handlar om julafton, julmat, julgran och jultomte. Passar bäst i år 1-3 eftersom de har en lite barnslig framtoning, men kan eventuellt användas i även år 4-6.

Följande centralt innehåll i Lgr11 tas upp i klippen:

Hem- och konsumentkunskap år 1-3:

Olika mattraditioner, till exempel vid firande av högtider.

Religionskunskap i år 4-6:

Några högtider, symboler och berättelser inom kristendom, islam och judendom.
Hur spår av fornskandinavisk religion kan iakttas i dagens samhälle.

Historia i år 4-6

Exempel på hur forntiden, medeltiden, 1500-talet, 1600-talet och 1700-talet kan avläsas i våra dagar genom traditioner, namn, språkliga uttryck, byggnader, städer och gränser.

Klippen ingår i den nya klipptjänsten Eduklips som  numera ingår i mediakatalogens utbud. Läs mer här.
Lite känsla för klippen kan du få från den här trailern, som är skapad för serien

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s