Falska nyheter

Under den senare halvan av 2010-talet kom begreppet Fake News att få en helt ny betydelse. Trots att fenomenet med påhittade nyheter och desinformation varit med människan sedan begynnelsen av romarriket, har begreppet nu fått en global betydelse. Från etablerad “gammelmedia” till internets och tv-bolagens ”breaking news”. Falska nyheter har blivit ett sätt att påverka politiska val, att ljuga och hitta på för att vinna sympatier eller för att få en ekonomisk vinning. Men vad betyder den här förändringen? Vad får den för konsekvenser för samhället? Och hur ska vi kunna motarbeta den?

Viktigt ämne att diskutera med dagens ungdomar. Vi utsätts hela tiden i sociala medier för falska nyheter och behöver hjälp med att se vad som kommer från verkliga eller påhittade källor.  Mediekritiska ögon utvecklas av att diskutera sådana här frågor. En av skolans viktiga uppgifter! Använd gärna sajten Viralgranskaren och andra program i samband med detta, till exempel:

Falska nyheter?

Källkritik

Orka plugga

Propaganda och vikten av källkritik

källkri

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s