Tänka mot strömmen

En ny serie från Bildningsbyrån – Att tänka mot strömmen: Här får vi ta del av 30 olika personers kritiska tankar, tankar som utmanat och utvecklat sin samtid.

Vad är kritiskt tänkande? Och hur tänker man kritiskt? Kritiskt tänkande kan beskrivas som grunden till en befogad slutsats. För att tänka kritiskt behöver vi ha fakta och beakta olika perspektiv. Vi måste våga säga emot men även lyssna på andra. Vi behöver motivera varför vi tänker på ett visst sätt, och ha modet att tänka om.

Exempel på personer som tas upp:

  • Hanna Arendt
  • Gandhi
  • Sokrates
  • Harriet Tubman
  • Sigmund Freud
  • Dr Juana

Varje avsnitt är ca en halvtimme långt. Programmen, som är ljudprogram,  är tänkta för vuxna, men passar säkerligen lika bra även i gymnasiestudierna. Om man vill ladda ner programmet i förväg, för att vara säker på att det kommer spelas väl under en lektion kan man göra det via urskola.se. Gå in på önskat avsnitt och välj ladda ner till höger under programbilden.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s