Hunt for the Wilderpeople

Ricky Baker är inte Guds bästa barn, men när han anländer till sin nya fosterfamilj verkar det som att han ska få en ny chans. Tråkiga omständigheter leder honom ut i vildmarken där han måste samarbeta med den surmulne Hector, samtidigt som polisen och barnskyddstjänsten är dem på spåren.

Hunt for the Wilderpeople är en klassisk berättelse med många välkända inslag, men också en film som innehåller oväntade vändningar i takt med att huvudkaraktärerna visar upp nya sidor och dessutom en stor dos egensinnig humor. Filmen passar utmärkt för att diskutera frågor som källkritik och etik och moral.

Filmen har en fin filmhandledning

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s