Dolda tillgångar

Katherine Johnson, Dorothy Vaughn och Mary Jackson, tre briljanta kvinnor som jobbade för NASA var hjärnorna bakom en av historiens största projekt, John Glenns uppskjutning i rymden. Det var en fantastisk bedrift som återgav USA sitt självförtroende och inspirerade resten av världen. Trion krossade alla kön och rasbarriärer och blev en inspirationskälla för kommande generationer att drömma stort. Filmen Dolda tillgångar (originaltitel – Hidden figures)  fick 3 Oscars-nomineringar 2016:

  • Nominerad till Manus, tidigare publicerat
  • Nominerad till Kvinnlig biroll
  • Nominerad till Film

Filmen passar utmärkt för att lyfta fram kvinnor i historien inom teknikens och matematikens utveckling. Afroamerikaners situation i USA. Rymdkapplöpningen mellan USA och dåvarande sovjet.

En filmhandledning finns till filmen.

Du kan låna filmen på DVD i mediatakatalogen

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s