Imorgon

Klimatet är i förändring. Men istället för att visa ”det värsta som kan hända”-scenarion fokuserar denna dokumentär – Imorgon, på människorna som kommer med lösningar, förslag och åtgärder. Vi får möta människor från tio olika länder och tre kontinenter som ägnar sina liv åt att rädda vår planet! Filmen är indelad i fem sektioner: jordbruk, energi, ekonomi, demokrati och utbildning. Följ med på resa till tio länder och se vilka pusselbitar som behövs för att få tillbaka till en frisk planet. Filmen vann som bästa dokumentärfilm och fick en César Awards 2016i Frankrike. En enormt intressant film som ger hopp till unga (och gamla) är vad som behövs i dag!

Fler filmtips på filmer om miljö och hållbar utveckling för målgruppen år 7-9 och uppåt:

Härifrån till hållbarheten
Agenda 2030
Gaming the real World
Freightened
Plastic Paradise
Salt

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s