28 år senare

På måndag den 20 november är det 28 år sedan man antog Barnkonventionen i FN:s generalförsamling.

Här kommer lite programtips från mediakatalogen till dig som vill uppmärksamma barnkonventionen med dina elever:

Med all rätt – är en en programserie från UR som består av tio korta dramatiserade berättelser som sätter olika artiklar från barnkonventionen in i sammanhang där barn som bor i Sverige kan känna igen sig själva eller sina klasskamrater. Berättelserna belyser barns rättigheter med syftet att ge en ökad förståelse för när dessa rättigheter kränks. Passar f-3

Mänskliga rättigheter – är en film om vad de mänskliga rättigheterna innebär. Hur kom de till? Är alla människor lika mycket värda? Varför behandlas människor olika? Man får även se exempel där barn i Sverige kanske inte alltid behandlas enligt FN:s deklaration om mänskliga rättigheter, eller enligt barnkonventionen. Vi lär oss också om den historiska bakgrunden till hur FN:s deklaration om de mänskliga rättigheterna kom till. Passar 4-6

Barnkonventionen  – är en programserie om att varje barn har rätt till ett lyckligt liv. Oavsett bakgrund har varje barn rätt att behandlas med respekt och att få komma till tals. Enligt barnkonventionen ska bland annat barnets bästa komma i främsta rummet i alla åtgärder som rör barn. Serien visar hur barnkonventionen på olika sätt berör barn på vårt jordklot.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s