Do not come to Europe

I Do not come to Europe möter vi tre personer som flytt oroligheterna i Demokratiska republiken Kongo för att starta ett nytt liv i Uganda, där gränserna är öppna.
Gloria, som tillsammans med sina barn lämnade DR Kongo för mer än ett decennium sen, när hennes man blev mördad. Vi träffar också David, som har svårt att få arbete och kämpar för att försörja sin stora familj medan han drömmer om ett liv i väst. Slutligen möter vi också Oscar som försöker bearbeta sina traumatiska upplevelser genom att gestalta dem i serier. De berättar om livet före flykten, konflikterna och allt som drabbat dem sen dess.
Kombinerat med deras berättelser och reflektioner får vi möta ett svenskt perspektiv som tvingar oss att ifrågasätta våra fördomar om livet som flykting och konfronteras med vår roll i den globala flyktingsituationen.

Tror att det är möjligt att få besök av filmskaparna i samband med att man visar filmen, så hör av er till Mediateket om ni är intresserade av det.

 

 

 

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s