Sju minuter efter midnatt

Sju minuter efter midnatt vaknar tolvårige Conor av att ett monster står utanför hans fönster och ropar hans namn. Men det är inte det monster som Conor sett i sina mardrömmar, mardrömmarna han haft varje natt sedan hans mamma påbörjade sin behandling på sjukhuset. Monstret i trädgården är annorlunda. Det är uråldrigt. Och vilt. Det har tre berättelser att berätta för Conor. Men det vill ha något fruktansvärt och hemskt i utbyte. Det vill ha sanningen. A Monster Calls är baserad på Patrick Ness prisbelönta roman med samma namn, efter en idé av Siobhan Dowd.

Här hittar du en filmhandledning ( skapad av Medioteket i Stockholm)

Här hittar du också ett förslag till lektionsupplägg som kopplar till ämnena Bild, Svenska och Samhällskunskap:

Exempel på centralt innehåll som uppgiften kopplar till i Lgr 11 i ämnet Bild för år 4-6 och 7-9:

Reklam-och nyhetsbilder, hur de är utformade och förmedlar budskap.

Bilder som behandlar frågor om identitet, sexualitet, etnicitet och maktrelationer och hur dessa perspektiv kan utformas och framställas.

Massmediebilders budskap och påverkan och hur de kan tolkas och kritiskt granskas.

Exempel på centralt innehåll som uppgiften kopplar till i Lgr 11 i ämnet Samhällskunskap för år 4-6 och 7-9:

Informationsspridning, reklam och opinionsbildning i olika medier. Hur sexualitet och könsroller framställs i medier och populärkultur.

Olika slags medier, deras uppbyggnad och innehåll, till exempel en dagstidnings olika delar. Nyhetsvärdering och hur den kan påverka människors bilder av omvärlden. Hur individer och grupper framställs, till exempel utifrån kön och etnicitet.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s