#will

15-årige William kämpar för vad han tror på och försöker hela tiden vara sig själv. Det ger honom flera vänner men även en del fiender. Utåt verkar William må bra men det finns tecken på att något mörkare gnager inom honom. William använder sig mer än gärna av sociala medier och sänder då ofta live. En helg får han ensam låna skolans aula för att spela in en dans-video men både märkliga och skrämmande händelser börjar inträffa. Han får även motta direkta hot från någon…  Rollen som William görs av Malte Myrenberg Gårdinger. Den starka, angelägna och välspelade #will vann priset för Bästa barnfilm på Uppsala kortfilmfestival hösten 2016.

Filmen #will har ett grundläggande tema, nämligen psykisk ohälsa bland unga. Men den tar även upp ämnen som identitet, vänskap, normer, homofobi, grupptryck och näthat.

Här finns en filmhandledning till filmen. Den innehåller många bra frågeställningar och diskussionsämnen.

#will Teaser from Chimney Projects on Vimeo.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s