Straff

Straff – Fängelse, samhällstjänst och kriminalvård Ingår i serien Ungdomar och brott Nästan 4000 människor sitter i svenska fängelser – det är statens sätt att bestraffa den som bryter mot lagen. Ibland behöver även samhället skydda sig från vissa farliga människor. Det finns 46 anstalter i Sverige. Ett fängelsestraff kan vara från 14 dagar till livstid. Lindrigare brott kan avtjänas inom frivården – och hela 11.000 människor deltar där varje år. Att avtjäna sitt straff i frivården innebär att man står under övervakning eller måste arbeta gratis i samhällstjänst. Lagens strängaste straff, livstidsstraffet, avtjänar drygt 140 människor i Sverige. Åsikterna går isär om livstidsstraffet eftersom livstid innebär i snitt 18 år. Vi jämför det med USA där man i vissa stater använder dödsstraff och under 2016 avrättades 20 personer.

En studiehandledning till filmen hittar du här.

Använd filmen för att koppla till innehållet i ämnet Samhällskunskap för år 4-9.

Kolla gärna även in en film om klotter som passar att se i samband med denna.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s