Explainers

Nu finns något helt nytt i mediakatalogen. Vi har något vi kallar för explainers, korta filmer ( typ som utbildningsklippen vi nyligen berättade om) En explainer är en kort video när man vill förklara något snabbt. Den ska skapa intresse, ge information och fakta. En explainer innehåller text, grafik, rörliga bilder och speaker. Den kan även ses utan ljud. Lär dig det viktigaste om t.ex. ett land i ett kort faktaprogram. Under tre minuter får du en inblick i landets geografi, landmärke, statsskick, kända maträtter, befolkning samt historia. Det kan också vara en världsdel och du får veta mer om befolkningsstruktur, var fattigdomen finns och hälsoproblem. Geografi och landmärken. Lite från djurlivet och naturtillgångar. Innehåller även lite historia. Det är inte en komplett film utan är en översikt – som ska ge eleven möjlighet att fördjupa sig.

Det kommer fler sådana här filmer efterhand, men de första är:

  • Afrika
  • Brasilien
  • Japan
  • Schweiz
  • Ryssland

Hoppas du gillar dem och att de kan bidra i din undervisning, som intresseväckare.

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s