Måste gitt

Måste Gitt – Vi följer Metin, en ung man i en av Stockholms förorter där oskrivna lagar gäller. Metin är annorlunda, han skriver dagbok om allt han ser och gör, namn och platser dokumenteras i minsta detalj. När boken försvinner raserar hans liv och blir aldrig detsamma igen.

En film som händer i en rasande fart. Prata om klass, segration, skapande, skriva sig till en utväg. Fler förslag finns i den fina filmhandledningen från Svenska Filminstitutet. Filmen fungerar bäst från år 8 och uppåt.

I filmhandledningen hittar du många bra tips på diskussionsfrågor och förslag på fördjupningar. Prova t.ex att göra Bechdeltestet på filmen eller Chavez Pereztestet. Vad kommer ni fram till? Diskutera varför det är så? Och hur är det med andra filmer som eleverna brukar titta på?

Kolla in trailern:

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s