Demokratins milstolpar

Historieprofessor Dick Harrison lotsar oss i den här filmen – Demokratins milstolpar – genom historiens olika decennier, från romartiden och fram till våra dagar, och visar hur demokratin har utvecklats. I västvärlden tar vi kanske demokratin för givet, men dess historia är relativt kort. I många länder lever människor fortfarande under envåldshärskare och diktatorer som kanske gripit makten genom en militärkupp. Demokratin är skör men det finns hopp och utvecklingen har hittills, trots allt, gått i en positiv riktning.

Här hittar du studiehandledningen til filmen.

Filmen kopplar till Lgr 11 i Historia och Samhällskunskap framför allt.Här ett utdrag ur syftet för ämnet Samhällskunskap:

Undervisningen ska bidra till att eleverna utvecklar förtrogenhet med de mänskliga rättigheterna och med demokratiska processer och arbetssätt. Den ska också bidra till att eleverna tillägnar sig kunskaper om, och förmågan att reflektera över, värden och principer som utmärker ett demokratiskt samhälle.

Ur centralt innehåll för ämnet Historia i år 7-9:

Antiken, dess utmärkande drag som epok och dess betydelse för vår egen tid.

Revolutioner och framväxten av nya idéer, samhällsklasser och politiska ideologier.

Nationalism och olika former av demokrati och diktatur i Europa och andra delar av världen.

Demokratiseringen i Sverige. Kampen för allmän rösträtt för kvinnor och män.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s