Monsieur Chocolat

Monsieur Chocolat – Den sanna historien om Rafael Padilla aka Chocolat, den första svarta cirkusartisten i Frankrike under tidigt 1900-tal. Tillsammans med den etablerade clownen Footit upplevde han stor framgång men också berömmelsens mörka baksida, i en värld där han aldrig blev fullt accepterad på grund av sin hudfärg. Den sanna historien om Rafael Padilla, Chocolat – den första svarta cirkusartisten i Frankrike under tidigt 1900-tal. Han fick stor framgång men blev aldrig fullt accepterad på grund av sin hudfärg.

Clownen Footit spelas av Charlie Chaplins dotterson James Thierée. Och man kan tydligt se att Chaplins unika rörelsemönster har gått i arv.

Se filmen som en del av franskundervisningen eller för att diskutera orättvisa, rasism, historia, m.m. Filmen passar från år 8 och uppåt.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s