Dagen D

Den sjätte juni 1944 landsteg de allierade trupperna på stränderna i Normandie, Frankrike. Landstigningen är den största i historien, och vad som följde var det avgörande slaget som kom att besegla Nazitysklands öde och blev början på slutet för andra världskriget.

Dagen D är filmen som  berättar om förberedelserna och händelserna den dagen, med hjälp av ett snyggt bildspråk. Filmen blandar dataanimeringar, originalbilder och filmatiseringar.

Mitt under andra världskriget beslöt de allierade att återerövra Europa från nazisterna genom att skicka soldater, vapen och fordon som gick i land på Engelska kanalens franska kust i Normandie. Den 6 juni 1944 inleddes Operation Overlord, den största militära amfibieoperationen i historien, som utfördes samtidigt på flera stränder i Normandie. Den gjorde det möjligt för de allierade att återta kontrollen över de franska territorierna i Europa och bekämpa fienden, fram tills fredsförklaringen 1945.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s