Drakhjärta

Nisse Berg är elva år och känner att hans liv är ett himla otursliv. Mamma Sara finns inte längre. Innan hon dog gav hon Nisse en ödla som han bara tycker är tråkig och ful och döper till Harry, för att han ser ut som en sur gubbe. Men en dag börjar Harry tala. Han påstår sig vara en drake som har ett drakhjärta och han undrar om Nisse också vill ha ett sådant. Efter Anna Ehrings bokserie om Drakhjärta, Syltmackor och Oturslivet.

  • Jämför bok och film.
  • Använd filmen för att prata om döden och/eller saknad.
  • Vänskap – kan det vara lika bra med ett djur som en människa?

Filmen Drakhjärta har gått som längre format, TV-serie i SVT, men finns nu att strömma i mediakatalogen. Passar ungefär från år 2 och uppåt.

 

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s