Orka Plugga

Höstens hetaste tips för elever i år 7-9!

I serien Orka Plugga ger lärare och elever tips på hur du kan plugga bättre. Eleven får del av strategier för att förstå det hen läser, för att komma ihåg glosor och minnas det hen behöver inför prov. Hen får också veta varför det är viktigt att sova, äta ordentligt och inte stressa.

Programmen kan man hitta i mediakatalogen och man kan även kolla alla klipp på Youtubekanalen – Orka Plugga

Dessutom finns en sajt med allt material  – Orka Plugga – som ger tips som hjälper dig att plugga bättre. Här hittar du strategier och metoder som hjälper dig att träna minnet, felsöka i matten och förstå kunskapskraven. Du får också tips om sömn, stress och motivation. Många av tipsen går att använda i flera ämnen, både i och utanför skolan. Och kom ihåg – det handlar inte om talang, utan om att hitta bra strategier som passar just den man är!

Tipsa gärna även föräldrar på föräldramöten. Finns filmer som kan passa för dem att se, för att förstå dagens skola bättre och filmer som passar att de ser tillsammans med barnen.

Trailer för de nya avsnitten:

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s