3 nya kunskapsklipp om bronsåldern hittar du nu i mediakatalogen .
De olika avsnitten, som passar från 7 år och uppåt, innehåller:
Hällristningar och gudar – Vi får bekanta oss med bronsålderns hällristningar och gudar. Vi får se skillnaden mellan ristningar i södra och norra Sverige. Hur ska vi tolka ristningar, vad föreställer de? Vad trodde man på för högre makter?
Människor och vardagsliv -En kortare film om vardagslivet under bronsåldern. Hur levde man i vardagen under bronsåldern? Hur såg människor ut och vad åt man? Skulle man kunna se skillnad på en bronsåldersmänniska klädd i moderna kläder? Fanns det rika och fattiga?
Så användes brons – Filmen handlar om brons och alla fynd som har gjorts. Vad användes sakerna till? Hur kom bronset till Sverige och vem använde brons? Var det en statussymbol eller något alla använde?
Det finns en lektionsplanering till alla avsnitt. Se ett exempel här.
Och här är en trailer till det första klippet: