Peter och draken Elliott

Peter och draken Elliott (2016)är en modern version av en klassisk film som kom först 1977. Då en musikalkomedi och idag i den nya versionen mer ett äventyrsdrama, som blandar dataanimerad figurer med verkliga skådespelare.

I många år har den gamle träsnidaren Mr Meacham underhållit traktens barn med sina historier om den farliga draken som bor långt in i den djupa skogen. För hans dotter Grace, som jobbar som skogsvaktare är dessa berättelser inte mer än överdrivna historier, tills hon möter Peter, en 10-åring utan vare sig hem eller familj. Peter påstår sig leva i skogen tillsammans med en enorm, grön drake vid namn Elliott och hans beskriving av draken verkar förvånansvärt lik draken i hennes fars historer. Grace bestämmer sig för att undersöka varifrån Peter kommer, var han hör hemma och hur sann historien om draken egentligen är.

Det är en underbar historia som rymmer sorg ( Peter förlorar sina föräldrar) vänskap och främlingsfientlighet ( framförallt vuxna är rädda för draken)

Filmen kan lånas som DVD i mediakatalogen. Kan ses med antingen engelskt tal eller dubbad till svenska för de yngsta.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s