Sveriges historia

Sveriges historia på 24 minuter  – Följ den svenska historien från början till idag. Vi visar alla epoker på ett översiktligt sätt som fungerar både som introduktion och repetition. Syftet med filmen är ge eleverna en sammanhängande bild av Sveriges utveckling, och få en känsla av tidsperioder och händelser i historien. Följ hur Sverige tar form och förändras. Upplev kampen om makten och rikedomarna. Se religionens roll i samhället, och industrialismens utveckling. Ta del av de vanliga människornas slit och strävan efter ett bättre liv. Få inblick i demokratiseringsprocesserna som har tagit Sverige från envälde till ett av världens mest jämlika länder, där folkhemmet och den svenska modellen växte fram. Och allt detta på bara 24 minuter!

Det finns en handledning till filmen.

Filmens syfte:
– Ge en sammanfattning och repetition av Sveriges historia
– Ge en tydlig översikt av Sveriges historia
– Visa epoker och sätta dem i ett kronologiskt sammanhang

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s