Propaganda

Varje dag bombarderas vi av information och miljontals intryck. Vårt informationsflöde växer och det blir allt svårare att urskilja sanning från fiktion – fakta från propaganda. Hur skiljer man på sant och falskt och vad händer när vi blir mindre källkritiska på sociala medier?

I filmen Propaganda – och vikten av källkritik följer vi med Maria på en resa där hon får träffa kunniga experter i källkritikens djungel. Vi tittar på historisk såväl som modern propaganda och frågar journalister, viralgranskare och beteendevetare vad propaganda egentligen är. Vi får även lära oss hur man urskiljer propaganda från verklig fakta och hur vi bäst motverkar att osann information sprids.

Du hittar en studiehandledning till filmen här.

Filmens innehåll kopplar till Lgr 11, det centrala innehållet för ämnet Svenska i år 7-9.

Hur man sovrar i en stor informationsmängd och prövar källors tillförlitlighet med ett källkritiskt förhållningssätt.

Samt det centrala innehållet för ämnet Samhällskunskap i år 7-9.

Mediernas roll som informationsspridare, opinionsbildare, underhållare och granskare av samhällets maktstrukturer.

Olika slags medier, deras uppbyggnad och innehåll, till exempel en dagstidnings olika delar. Nyhetsvärdering och hur den kan påverka människors bilder av omvärlden. Hur individer och grupper framställs, till exempel utifrån kön och etnicitet.

Möjligheter och risker förknippade med internet och kommunikation via elektroniska medier.

Läs mer om propaganda här. Ingår i ett utmärkt arbeta/lektionsmaterial från Statens medieråd om du vill jobba mer om propaganda med dina elever. Se tema Propaganda och bilders makt.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s