Race

RACE bygger på den otroliga och sanna historien om en olympisk legend, Jesse Owens, som anses vara en av de allra främsta idrottsmännen genom tiderna, oavsett idrott. Med mod och beslutsamhet kämpade han mot det förflutna. Och vann. Filmen är inspelad i Montreal och på plats på Olympiastadion i Berlin, där Jesse Owens blev fyrfaldig guldmedaljör vid OS 1936.

Filmen inspirerar inom ämnet idrott, men är också ett mycket bra diskussionsunderlag för tiden under andra världskriget, hur det kriget påverkade även idrottsevenemang eller hur idrotten kunde användas som en ”bricka i spelet”. Bra även för att diskutera frågor om genus, jämlikhet, rasism, värdegrund och givetvis mycket mer.

Tyvärr finns i nuläget ingen klar filmhandledning till filmen , men skulle du behöva hjälp med frågor att diskutera så är du välkommen att mail mediateket@helsingborg.se

Filmen passar från år 7 och uppåt.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s