Upp i det blå

Upp i det blå handlar om åttaåriga Pottan som ska på ponnyläger under sommarlovet, men som av misstag hamnar på en återvinningsstation. Motvilligt tar de udda typer som bor där hand om Pottan som snart upptäcker deras hemlighet. De bygger på en hemmagjord rymdfarkost och planerar att ge sig ut i rymden på jakt efter rymdskrot – och kanske också – en ny mening med tillvaron.

Trots teman om ensamhet, kapitalism och slit- och slängsamhället, är filmen rolig och ger en odramatisk ingång till att arbeta med dessa frågor.

I klassrummet kan Upp i det blå användas som utgångspunkt för värdegrundsdiskussioner om vänskap, ensamhet och utanförskap, om relationer mellan barn och vuxna. Den kan också användas som utgångspunkt för samtal om hållbar utveckling, pengars värde, samt som inspiration till eget skapande i bild- och NO-ämnena.

Det finns en fin filmhandledning till filmen.

Upp i det blå visades som skolbio under vårterminen 2017 och finns nu att låna på DVD i mediakatalogen.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s