Tove Jansson

Mumintrollen är idag världskända och omåttligt populära. I en film om Tove Jansson,  får vi lära oss mer om författaren och konstnären Tove Jansson, som skapade historierna om mumintrollen! Vi får veta mer om Toves liv och inte minst om hennes populära berättelser om muminfigurerna och andra verk.

”Den var väldigt bra – den handlade om mycket roligt.”
– Elev, 7 år

”Den var bra för att jag fick se vilka böcker som hon har skrivit.”
– Elev, 7 år

”Inspirerande och lärorik. Välgjord! Bra att den väcker frågor.”
– Lärare, lågstadiet

Det finns en studiehandledning till filmen, med frågor och uppgifter.

Filmen kopplar till Lgr11, det centrala innehållet för ämnet Svenska i år 1-3:

Berättande texter och poetiska texter för barn från olika tider och skilda delar av världen. Texter i form av rim, ramsor, sånger, bilderböcker, kapitelböcker, lyrik, dramatik, sagor och myter. Berättande och poetiska texter som belyser människors upplevelser och erfarenheter.

Några skönlitterära barnboksförfattare och illustratörer.

Kopplar även till det liknande centrala innehållet i Svenska för år 4-6:

Berättande texter och poetiska texter för barn och unga från olika tider, från Sverige, Norden och övriga världen. Texter i form av skönlitteratur, lyrik, dramatik, sagor och myter som belyser människors villkor och identitets- och livsfrågor.

Några skönlitterärt betydelsefulla barn- och ungdomsboksförfattare och deras verk.

Kopplar även till det liknande centrala innehållet i Svenska för år 4-6:

Berättande texter och poetiska texter för barn och unga från olika tider, från Sverige, Norden och övriga världen. Texter i form av skönlitteratur, lyrik, dramatik, sagor och myter som belyser människors villkor och identitets- och livsfrågor.

Några skönlitterärt betydelsefulla barn- och ungdomsboksförfattare och deras verk.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s