Den gåtfulla bronsåldern

Den gåtfulla Bronsåldern – en inte helt ny film, men önskad av pedagoger kan man numera hitta i mediakatalogen.

För 3000 år började bronsåldern. Vi kan se spåren av bronsåldern på fantastiska hällristningar där bronsålderns människor berättade om ritualer, jakt och dyrkan av gudar. Det finns inga texter bevarade från bronsåldern, utan historiker och arkeologer har fått lägga ett pussel för att få fram en bild av hur människorna levde i Sverige då. Genom utforska gravar med människor från bronsåldern får vi veta mer om hur människorna levde, vad de hade på sig och hur de såg ut. Filmen bjuder också på en spännande mordgåta – varför blev Granhammarsmannen ihjälslagen med en yxa vid en sjö i Uppland, för tre tusen år sedan?

Lärarhandledning finns till programmet. Planerad målgrupp är år 1-6.

Filmen kopplar till Lgr11,  flera delar av det centrala innehållet i SO-ämnena för år 1-3, och till följande innehåll i centrala innehållet för ämnet historia i år 4-6:

De utmärkande dragen för stenåldern, bronsåldern och järnåldern.

Vad arkeologiska fynd, till exempel myntskatter och fynd av föremål från andra kulturer kan berätta om kulturmöten och om likheter och skillnader i levnadsvillkor för barn, kvinnor och män.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s