Harrisons historiepodd

Harrisons historiepodd är en serie radioprogram som egentligen är gjorda för  folkhögskola, men borde passa rätt bra även i gymnasiet eller de senare åren av grundskola.

Historikerna och makarna Dick och Katarina Harrison reser runt i Sverige och pratar om historiska föremål. Det kan vara allt från ett tuggummi från stenåldern till en kungakrona, en vodkaflaska eller en leksaksbil från femtiotalet. Genom berättelserna om föremålen ges inblick i olika epoker i historien.

Använd i höst för att inspirera till ett ökat historieintresse eller att introducera en av våra tidsepoker. Eller kanske använd programmen för egen fortbildning/ökad allmänbildning  under ledigheten:-)

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s