Sias förvandling

En ny härlig radioprogramsserie finns nu, för år f-3. Serien  heter Sias förvandling. Det är 3 avsnitt och varje avsnitt är ca 11 minuter långt.

Sia är 6 år och går i förskoleklass. Hon är ett helt vanligt barn – förutom att det ibland händer att hon förvandlas! Och vad ska man göra när man plötsligt förvandlas till fröken i sin egen klass? Och vad ska man rädda när man blivit superhjälte? Och tänk om man råkar bli förvandlad till ett monster? Hur blir man sig själv igen?

Tips: Lyssna en stund och låt eleverna fundera vad som kommer hända sen? Att lyssna utan att ha bilder framför sig är ett bra sätt att träna sin koncentration. Bra som omväxling till alla röriga bilder som levern överröses med hela tiden.  Kanske vill de rita till berättelsen? Skapa sina egna bilder.

Fler tips på bra radioprgramsserier för samma målgrupp är Min brorsa heter NoaBokstavsbanditen,  H.C.Andersen, Hugo och Josefin eller Sanningen enligt Gunnar och Molly, som även finns som Läs-med-saga.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s