Moderland

Moderland – Hur gick det till när Boliden blev föremål för en av Sveriges största terroristjakter och Moder Mothanna Magid en av världens mest jagade människor? Den eftersökte Magid hittades till slut vid sjön i Boliden där han som bäst höll på att göra figurer i snön. Men var det verkligen han som var den eftersökta terroristen? Varför levde han öppet med sitt namn på dörren? Och vad hände när stormen lagt sig? Vi följer ett Sverige i förändring genom Moder Mothanna Magids ögon.

Dokumentären som är en timme lång passar bäst för gymnasiet.

Med utgångspunkt från den intressanta dokumentären om när terroranklagelserna riktades mot Moder Mothanna Magid 2015, finns tre korta fördjupningsprogram. UR vill här öppna upp för diskussion och ge fördjupad kunskap om frågor kring vad man får publicera och hur långt man kan gå i syfte att bekämpa terrorism.  Man tar upp frågan om vem som kan anses vara en terrorist och vad får man egentligen publicera?

 

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s