Den stora dagen

Pascal Plisson (som skapade filmen På väg till skolan) tar oss igen till fyra av världens utsatta områden och låter oss möte fyra nya barn. Denna gång i Den stora dagen följer vi barnen när de försöker överkomma sina utbildningsmässiga och fysiska prövningar för att nå sina mål och kanske kunna ändra sina liv radikalt. Plisson skapar intima porträtt och visar unga på svåra platser i världen som uppnår fantastiska saker! Albert i Havanna hoppas på att boxa sig i in den Nationella sportakademin, Nidhi i Benares i Indien studerar dag och natt för att komma in på ett matteprogram, Tom i Uganda studerar faunan i den stora nationalparken och vill kunna certifiera sig som parkvaktare och Deegii i Mongoliet tränar hårt för att bli en professionell gymnast.

Filmen är en härlig inspiration för den som kanske behöver det, för att hitta egna mål och drömmar för framtiden, och den visar på att man även med marginella förutsättningar kan lyckas med mycket.

Den stora dagen passar från år 4 och uppåt och kopplar till ämnen som Samhällskunskap och Idrott och hälsa.

En trailer på engelska och lite mer info om filmen hittar du här 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s