Gåvan

Gåvan är en äventyrsberättelse, som utspelar sig i Hong Kong. BOBBY PARKER är en 12-årig pojke som fick en gåva av sin far den dag han föddes. Han bär detta lätt inslagna paket överallt där han går. En dag tillkännager MR. PARKER, den bästa far en pojke kunde ha, att Bobby ska flytta och börja i en ny, bättre, skola. Bobby är orolig. Pappa kysser honom på pannan och försäkrar honom att allt kommer att bli okej. Men Bobby finner det vara annorlunda på sin första dag i skolan. I stället för att välkomna Bobby som den nya killen, retas Sammy och hans gäng och trakassera honom för att han bär på en gåva, för att han är annorlunda. Bobby är desperat efter att få vänner och chockas när Sammy levererar detta ultimatum: du måste välja mellan oss och din gåva. Pappa har varit märkligt frånvarande, så Bobby, nedstämd och upprörd, gömmer och krossar sin gåva i utbyte mot vänskap. Han märker alla för snabbt att han har gjort fel val, när han och gänget befinner sig på den förbjudna hoppklippan. När Bobby blir allvarligt skadad och ropar på hjälp, räddar Sammy och gänget sig själva och lämna kvar Bobby i faran. Han klarar sig mirakulöst och får en andra chans. Anledningen till faderns frånvaro avslöjas och Bobby ser nu tydligt vilket misstag han gjort. Han lär sig att vara tacksam för vad han har, och att värdera människor i sitt liv.

Det finns en officiell hemsida för filmen, där du kan läsa mer om hur den kom till och tankarna bakom m.m.

Filmen passar från år 5 och uppåt och är bara ca 30 minuter lång.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s