Min brorsa heter Noa

Hör Anna-Clara Tidholms berättelse, Min brorsa heter Noa, om rasism, vänskap och om att stå upp för det man tror på. I ett högt hus en bit utanför staden bor Saga med sin mamma och storebror Noa. Några våningar ner bor Sagas bästa kompis Anisa. De har känt varandra sen de gick på dagis och ska vara kompisar hela livet. Nu för tiden är Noa nästan alltid arg. Han har bytt namn till Viking, ritar hakkors överallt och säger dumma saker om Anisa. Berättare är Happy Jankell.

En radioserie som innehåller fyra avsnitt. Varje avsnitt är ca 11 minuter. Berättelsen passar bästa för år 2-3, tycker jag.

Andra bra radioberättelser för samma åldersgrupp är Bokstavsbanditen, Sias förvandling, H.C.Andersen, Hugo och Josefin eller Sanningen enligt Gunnar och Molly, som även finns som Läs-med-saga.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s