Om evolutionen

Vad är en art? Vem var Charles Darwin? Varför förändras djur med tiden och varför överlever vissa djur medan andra dör? Vi lär oss om arterna och deras uppkomst, om evolution, fossiler och jordens historia.

I serien Om Evolution, fem program i ämnet biologi lär eleverna, i år 4-6, sig mer om arterna och deras uppkomst. De lär sig att om djur ska kunna utvecklas och förändras med tiden krävs att de är lite olika. Det handlar också om hur djur och växter konkurrerar med varandra för att överleva, och att det leder till att några dör och några överlever. Och de får även besöka Galapagosöarna, den ö-grupp där Charles Darwin studerade djur och fick inspiration till sin vetenskapliga revolution.

I Lgr11, i syftet för ämnet Biologi, kan man läsa att eleven ska:

få inblick i naturvetenskapens världsbild med evolutionsteorin som grund

I det centrala innehållet för ämnet Biologi för år 4-6, hittar man dessa kopplingar som gäller den här programserien:

Några historiska och nutida upptäckter inom biologiområdet och deras betydelse för människans levnadsvillkor och syn på naturen.

Livets utveckling och organismers anpassningar till olika livsmiljöer.

Imorgon tipsar jag om en annan ny programserie från UR, Jack och jordens utveckling som kopplar till dagens program!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s