Siv sover vilse

Den väldigt fantasifulla Siv, 7 år, ska för första gången sova över hos sin nya kompis Cerisia. I ett hem som skiljer sig från hennes eget, tycker Siv att det mesta känns väldigt mysko. Men med hjälp av två pratsamma och bråkiga grävlingskompisar som dyker upp mitt i natten, är hon med om fantastiska äventyr som hjälper henne att acceptera det som är annorlunda och att hitta sig själv. Siv sover vilse är ett magiskt äventyr om att sova borta, som bygger på Pija Lindenbaums populära barnbok med samma namn.

Det finns en fin filmhandledning till filmen, den passar från förskoleklass till ca år 2.

På YouTube hittar du fler resurser som kan vara kul att använda när du ser filmen. Du kan t.ex. jämföra en scen i filmen med samma scen i boken. Eller kan du se exempel på hur bokens karaktärer har blivit tolkade i filmen och lite klipp från hur det var under inspelningen. Här hittar du spellistan med alla klippen.

Tyvärr finns filmen ännu bara på DVD, så tänk på att boka i god tid, så att filmen hinner fram innan du tänkt visa den.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s