The Dressmaker

The Dressmaker är en film när Tilly för första gången sen barnsben återvänder till sin inskränkta hemby för att hjälpa sin sjuka mor (Judy Davis), som börjat glömma saker som till exempel hygien och städning,  är hon en fullärd sömmerska av världsklass. Samtidigt som hon syr klänningar som får människor att blomstra, svartnar relationerna med dem som en gång fick henne att lämna staden. Det är nu 25 år sedan hon lämnade byn och hon verkar ha en dold agenda med återkomsten. Hon minns nämligen inte exakt varför hon så abrupt fick lämna byn och sin mor och har nu en brinnande längtan att få reda på svaret hon hoppas på inte är sant. Är hon verkligen en mördare?

Filmen rymmer teman som mode, vänskap, kärlek, mobbing, utanförskap, HBTQ m.m

The Dressmaker har engelskt tal och svensk text, passar från ca år 8 och uppåt tycker jag. The Dressmaker är en australiensisk produktion och nominerades i inte mindre än 12 kategorier vid 2015 års upplaga av Australian Academy Awards.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s