Mikro och Gasolin

Daniel är 14 år. Han tillhör de mindre killarna i klassen och kallas Mikro. Han älskar att teckna, funderar en hel del på sexualitet och existentiella frågor. När Théo börjar i klassen hittar Daniel en kompis som är lika udda som han själv. Théos stora intresse är motorer och teknik och han får därför öknamnet Gasolin.

Mikro och Gasolin är trötta på att vara missförstådda och bestämmer de sig för att bygga ett eget fordon, lämna allt och söka friheten ute på vägarna. Resan blir en prövning i tålamod och samarbete, men med mycket humor i blir det ett fantastiskt äventyr, som får killarna att växa.

Det finns en bra filmhandledning till filmen. Filmen passar bäst från ca år 6 -9. Det är en film med franskt tal och svensk text. Teman som lyfts är t.ex genus och maskulinitet , vänskap, utanförskap, på väg mot vuxenlivet och att gå mot strömmen.

Vill du se fler filmer av samma regissör? Då kan jag rekommendera The we and the I.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s