Nya avsnitt av serien om Sveriges naturresurser

SP0313Nu finns två nya avsnitt i serien Från naturresurs till produkt.  Syftet med filmserien Från naturresurs till produkt är att lära sig vilka de vanligaste naturresurserna i Sverige är och hur de nyttjas. Dessutom att kunna dra slutsatser om naturresursernas betydelse. Idag finns 4 filmer i mediakatalogen.
Målgruppen är f-6 och varje avsnitt är ca 11 min. Läs mer här om de avsnitt som finns sedan tidigare – Odlingsmark till rapsolja och Skog till bok

 

Idag tipsar jag om Hav till fiskpinnar – I denna film upptäcker barnen Noorah, Saga och Arvid att man från naturresursen havet kan få produkten fiskpinnar. Barnen besöker en fiskfabrik för att se hur olika fiskar och skaldjur ser ut. De får då också reda på att det finns rödlistade fiskar som man inte bör köpa. Filmen tar upp de olika hot mot haven som finns och vad vi kan göra för att havet ska vara en bra och frisk naturresurs. Vi får veta att forskare arbetar på att utvinna biogas från råvaran alger. Filmen förklarar också varför kyckling kan smaka fisk.

Här hittar du handledningen till filmen

Från berggrund till sked – I denna film upptäcker barnen Noorah och Saga vad berggrunden kan ge oss människor. De får reda på hur man gör en sked och gör dessutom besök på en fabrik där de får vara med om hela processen från skrot till järnpulver. De får också reda på att man berikar t ex müsli med järnpulver.

Här hittar du handledningen till filmen

Ur Lgr11, syftet för ämnet Geografi:
Undervisningen i ämnet geografi ska syfta till att eleverna utvecklar kunskaper om geografiska förhållanden så att:

de kan orientera sig och dra slutsatser om natur- och kulturlandskap och om människors levnadsvillkor.

Genom undervisningen i ämnet geografi ska eleverna sammanfattningsvis ges förutsättningar att utveckla sin förmåga att:

analysera hur naturens egna processer och människors verksamheter formar och förändrar livsmiljöer i olika delar av världen

Ur det centrala innehållet för Samhällsorienterade ämnen i år 1-3:

Förutsättningar i naturen för befolkning och bebyggelse, till exempel mark, vatten och klimat.

Ur det centrala innehållet för ämnet Geografi i år 4-6:

Jordens naturresurser, till exempel vatten, odlingsmark, skogar och fossila bränslen…

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s