Den osynlige pojken

Den osynlige pojken handlar om trettonårige Miki som har det tufft. Dagligen trakasserad av skolans värstingar, ingen lycka med tjejen han är kär i och till råga på allt måste han nöja sig med en billig pyjamaskostym till halloween-festen. När det känns som allra värst önskar sig Miki att han bara kunde försvinna. Dagen efter festen går det omöjliga i uppfyllelse – han har blivit helt osynlig! Efter att chocken lagt sig inser Miki att osynligheten har många fördelar: man kan både smyga in i tjejernas omklädningsrum och få hämnd på de elaka killarna. Men det finns också en hemlighet bakom Mikis speciella förmåga, en orsak till varför en del barn mystiskt försvinner, ett hot som alltmer verkar rikta in sig mot just Miki.

Den osynlige pojken utvecklar sig till ett äventyr som får publiken att både skratta och bita på naglarna!

Det finns en filmhandledning med förslag på vad man kan diskutera och förslag på uppgifter att genomföra i samband med visningen. Jämför t.ex gärna den här lite mer okonventionella superhjältefilmen med mer ”vanliga” superhjältefilmer. det brukar vara något som eleverna känner väl till och anser sig ha bra förkunskaper om.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s